Multibane i Kauslunde

 

Det er nu en realitet med en multibane i Kauslunde, da det er lykkedes Kauslunde Fodboldklub at skaffe penge til banen, bl.a. med finansiering fra LAG Middelfart, EU og Ministeriet for By, Bolig og Landdistrikter, Middelfart Kommune, Fionia-fonden, JP Service/John Brocksted, Brædstrup Humanitær Forening, FTZ, Middelfart Sparekasse, KIF Fodstøtten og Multibane Aktier solgt til privat personer.

 

I uge 39 går Klubben i gang med at forberede underlaget til den nye multibane, som firmaet CADO kommer med i uge 40. Vi forventer at banen står klar til uge 42 og banen indvies lørdag den 1. november kl. 12.00 med helstegt pattegris og underholdning for børnene.

 

Alle er velkommen til at kigge forbi.

 

Formålet med etablering af multibanen er:

 

  • At skabe nye aktivitetsmuligheder for børn, unge og voksne i vores forening og i vores landdistrikt.

  • At fasthold 13-18 årige som en del af vores landdistrikt og vores forening.

  • At fremme Kauslunde området som et attraktivt sted at bosætte sig for børnefamilier.

  • At fastholde og fremme fællesskabet i vores lokalsamfund på tværs af aldersgrupper.

 

Multibanen er primært tiltænkt alle børn og unge i Kauslundeområdet uanset om de er medlemmer af Kauslunde IF eller ej.

 

 

 

 

Login

Joomla Template - by Joomlage.com